yerli araba fakirin sitesi oyun hilesi otomobil sitesi teknoloji sitesi magazin sitesi alexa hileleri ilksite zengin sitesi birincisite aksaray sondakika bilecik sondakika bolu sondakika artvin sondakika edirne sondakika hatay sondakika izmir sondakika kilis sondakika konya sondakika mersin sondakika ankara hastabakıcı kocaeli sondakika mugla sondakika rize sondakika yalova sondakika karabuk haberleri diyarbakir haberleri hakkari haberleri afyon haberleri duzce sondakika mardin haberleri ankara sondakika burdur haberleri kuşadası escort sakarya haberleri tokat haberleri trabzon haberleri kayseri sondakika adana haberleri antalya sondakika samsun haberleri amasya haberleri aydin haberleri ordu haberleri denizli haberleri mani sasondakika bursa haberleri webgelişim teknokentim teknolojiyi olaypara script indir warez script indir warez tema indir warez script tema indir warez theme indir ücretsiz warez theme indir ücretsiz script indir arayüzweb gaziantep haberleri gaziantep haber merkezi deneme testi
a
istanbul organizasyon evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve nakliyat, gaziantep asansörlü taşıma, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep palyaço,

Amasra Faciası Davası Öncesi Adliye Önünde Açıklama… CHP’li Bankoğlu: “Birileri Emekli Edilmiş Olsa da Sorumlular Yargılanan Kadar Bu İşin Peşini…

Haber: ÇAĞATAN AKYOL – GAYE ŞEYMA CAN / Kamera: SADIK KARAKULOĞLU

Amasra‘da 43 kişinin hayatını kaybettiği maden faciasına ait davanın birinci duruşması öncesinde Bartın Adliyesi önünde aileler ve avukatlar açıklama yaptı. CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu, Türkiye Taşkömürü (TTK) Genel Müdürlüğü’ndeki yetkililer ve bakanlık denetçilerinin de tabire çağrılması gerektiğini belirterek, “Her ne kadar birileri emekli edilmiş olsa da yargı önünde hesap verecekler. Buradan bir kere daha söylüyoruz. Yemin olsun ki bu facianın sorumluları tek tek yargılanana kadar biz bu işin peşini bırakmayacağız” dedi.

Bartın’ın Amasra ilçesinde Türkiye Taşkömürü Kurumu’na (TTK) ilişkin maden ocağında 14 Ekim 2022 tarihinde meydana gelen ve 43 emekçinin hayatını yitirmesine neden olan grizu patlamasına ait davanın birinci duruşması bugün başladı. Bartın 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılan duruşma öncesinde aileler ve avukatlar, adliye önünde açıklama yaptı. Açıklamada, “Kaza değil, katliam. Unutmadık, hesap soracağız” yazılı pankart açıldı.

“ASIL SORUMLULAR, İŞÇİLERİ VEFATA MAHKÜM EDENLERDİR”

SOL Parti Liderler Şurası üyesi İsmail Hakkı Tombul, asıl sorumluların sırf bugün yargılananlar olmadığını söyledi. Tombul, şöyle konuştu:

“Katliamın asıl sorumluları, yıllardır Türkiye’de uygulanan bu siyasetlerin sonucunda başta Türkiye Taşkömürü Kurumu olmak üzere kamu kurumlarına, madenlere yatırım yapmayanlardır. Asıl sorumluları, Taşkömürleri Kurumu’nda 15 bin işçi olması gerekirken 8 bin bireyle burada çalışmak zorunda bırakanlardır. Asıl sorumluları, burada hayat odaları yapılmadığı için, bu ömür odalarını inşa etmedikleri için, yatırım yapmadıkları için, burada insanları, işçileri yerin altında vefata mahküm edenlerdir. Yani asıl sorumluları yargılanması için müsaade istendi fakat o müsaadesi bakanlık vermedi. Asıl bu katliamın sorumluları alışılmış ki burada yargılananlarla hudutlu değil. Asıl sorumluları, bu siyasetleri uygulayanlar ve burada sorumluların yargılanması için müsaade vermeyenlerdir. Biz biliyoruz ki burada ömrünü yitiren 43 canımız yalnızca Amasra’da bir katliamda ömrünü yitirdi. Soma’da, Zonguldak havzasında da onlarca iş katliamında yüzlerce işçi ömrünü yitirdi.

“MAHKEME, GERÇEK SORUMLULARI ORTAYA ÇIKARMAK İÇİN YÜKÜMLÜLÜK ALTINDADIR”

Biz Amasra’yı unutmadık. Amasra’da hayatını yitiren 43 canımızı unutmadık. Yalnızca bugün başlayan yargılamayla değil, bu yargılamayı da sonuna kadar olağan ki takip edeceğiz. Yargılamanın sonucunda da gerçek sorumluların, faillerin cezalandırılmasına, kadar burada işçileri mevte mahküm eden siyasetlerin değiştirilmesi madenlere ve ocaklara kâfi yatırımın yapılması, burada hayat odalarının inşa edilmesi, burada gereğince işçinin istihdam edilmesi sağlanana kadar bu siyasetlerin takipçisi olacağımızın bilinmesini istiyoruz. Bütün Türkiye’nin gözü bu adliyede olacak. Bu adliyede mahkeme, gerçek sorumluları ortaya çıkarmak için yükümlülük altındadır. Şayet gerçek sorumluları açığa çıkaramazsanız siz de sorumluluğun ortağı olursunuz. Onun için buradan yalnızca Amasralılara, yalnızca Bartınlılara değil, bütün Türkiye’deki yurttaşlarımıza da kelam veriyoruz ki Amasra’dan başlayarak bütün bu maden katliamlarında hayatını yitiren canlarımızın hesabını sorana kadar, sorumlular cezalandırılana kadar biz uğraş edeceğiz. Biz bu sürecin takipçisi olacağız.”

“SOMA’NIN, ERMENEK’İN, AMASRA’NIN DA FAİLLERİ TEMELİNDE AYNI”

Davanın avukatı Gizem Özdem de facianın yaşanmasına ait ihmalleri sıraladı. Özdem, şunları söyledi:

“Bilirkişi raporuyla da TTK yetkilileri hakkında bir soruşturma açıldı. Fakat TTK Genel Müdürü Kazım Eroğlu, TTK Genel Müdür Yardımcısı Ercan Gebeş için Güç Bakanlığı’ndan bir soruşturma müsaadesi istendi. Tekrar iş müfettişleri için Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı’ndan soruşturma müsaadesi istendi fakat bakanlıklarca müsaade verilmedi. Bir kısmına da karşılık verilmedi ve sürüncemede bırakıldı. Biz bugün Amasra maden katliamının Soma’dan sonra en büyük katliam olduğunun farkındayız. Soma’nın, Ermenek’in, Amasra’nın da failleri temelinde tıpkı. Bizler tüm bu faillerin, gerçek sorumluların yargılanana ve ceza alana kadar bu davanın takipçisi olacağız.”

“ADALET, HAK BİZİMLE OLSUN”

Avukat Cihan İşler de bütün sorumlular yargılanana kadar çabayı sürdüreceklerini belirtti. Faciada kardeşi Yener Saygın’ı kaybeden Ayşe Saygın Hatırnaz, “92 gündür içim yanıyor. Ağlıyorum, ağlıyoruz, yanıyoruz. Bugün hak için, adalet için buradayız. İçimizin yangınını biraz olsun söndürebilmek için buradayız. Bütün aileler, hepimiz buradayız. Bizim yangınımız bugün başlayacak. Bugün uzun bir seyahat olacak. Herkesi burada görmek istiyoruz. Herkes bizi bizimle olsun. Adalet bizimle olsun artık, hak bizimle olsun” diye konuştu.

“SON 20 YILDIR TÜRKİYE’DE ADALETİN NASIL ÇALIŞTIĞININ FARKINDAYIZ”

Bartın Eğitim-Sen Şube Lideri Sedat Bora da şunları lisana getirdi:

“Aslında bir facia, bir katliam, bir cinayete varan patlamanın sonucunda ailelerimizin adalet sürecini daima bir arada takip etmek için buradayız. Adalet istiyoruz. Son 20 yıldır Türkiye’de adaletin nasıl çalıştığının da farkındayız. Son süreçte adaletin yerini bulması için daima birlikte burada davayı takip edeceğimizi, bu sürecin takipçisi olacağımızı daima birlikte deklare ediyoruz.”

“KİMSE SORUMLULUKTAN KAÇAMAYACAK”

CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu, öfkelerinin asla dinmeyeceğini belirtti. Bankoğlu, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Adalet yerini bulana kadar da ne ailelerimizin ne bizlerin ne de vicdan sahibi hiç kimsenin öfkesi dinmeyecek. Zira aylar evvel burada yaşadığımız bu acı facia öngörülebilir ve önlenebilir bir kaza olduğu için bir cinayettir. Biz başından beri söyledik. Bir kere daha söylüyorum. Bir daha bu türlü facialar yaşanmaması için Amasra’nın da Soma üzere olmaması için, adil bir yargılanma olabilmesi için bu süreci sonuna kadar takip edeceğiz. Ben bir milletvekiliyim lakin tıpkı vakitte bir hukukçuyum. Bartın’ın bir kızı, bir hukukçu ve vicdan sahibi bir yurttaş olarak, bir milletvekili olarak maden şehitleri ailelerimize kelam verdik biz. Bu facianın yaşanmasında sorumluluğu olan her kimse asla sorumluluktan kaçamayacaklar. Asla bunun üzerinin örtülmesine müsaade etmeyeceğiz demiştim. Maden şehitleri ailelerimize kelam vermiştim.

“BAKANLIK DENETÇİLERİ BİR KERE DAHİ SÖZE ÇAĞRILMADI”

Her ne kadar birileri emekli edilmiş olsa da yargı önünde hesap verecekler. Her ne kadar birilerinin sorumluluğu, TTK Genel Müdürleri, EYT’den emekli edilmiş olsa da Meclis Araştırma Kurulu raporuyla üzeri örtülmeye çalışılmış olsa da buradan bir kere daha söylüyoruz. Yemin olsun ki bu facianın sorumluları tek tek yargılanana kadar biz bu işin peşini bırakmayacağız. Asla bırakmayacağız. Zira maden şehidi ailelerimiz yalnız değildir. Meclis’te bir araştırma komitesi kuruldu. Kendini savunamayacak haldeki bir madencinin üzerine atılmaya çalışılan bir görüntüyle karşılaştık biz. Bu facianın sorumluları, Amasra’daki yetkililer bugün yargı önüne çıkacak ancak yalnızca Amasra’daki yetkililer mi sorumlu? Bu Amasra kuruluşu Türkiye Taşkömürü Genel Müdürlüğü’ne bağlı değil mi? Türkiye Taşkömürü Genel Müdürlüğü’ndeki yetkililer, bakanlık denetçileri bir kere tabire dahi çağrılmadılar, belgeye dahil edilmediler. Soruyoruz, neden? Bu işin üzerini örtmeye çalışanlara son sefer söylüyoruz. Bu işin hukuk alanındaki hesabını bu adliye soracak lakin bu işin siyasi hesabını da biz soracağız. Biz soracağız ve maden şehitleri ailelerimizi asla yalnız bırakmayacağız.”

Kaynak: ANKA / Aktüel
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Makas atan araba trafiği savaş alanına çevirdi: 8 yaralı

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.