Yerli ayçiçeğinde ilk hasat bereketi

EKONOMİ SERVİSİ – Trakya Tohum A.Ş. tarafından geliştirilen yağlık ayçiçeği türleri SUN 2259 ile SUN 2242’nin ilk hasadı için Ankara’nın Şereflikoçhisar ilçesi Büyükkışla köyünde tören düzenlendi. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank törende, “Ayçiçeği ile başladık, yerli ve milli tohum üretimini mısır ve farklı stratejik ürünlerle devam ettireceğiz” dedi. Varank, şöyle konuştu:

“Türkiye’de yerli ayçiçeği tohumu vardı ama milli bir hibrit tohum yoktu. Biz Trakya Kalkınma Ajansı ile bölgedeki firmaları, üniversiteyi, STK’ları, Tarım Bakanlığı’nı bir araya getirdik ve Türkiye’nin ilk yerli ve milli hibrit ayçiçeği tohumunu üretmeyi başardık. Ürettiğimiz tohumları şimdi çoğaltma faaliyetini gerçekleştiriyoruz. Yapacağımız hasat dekar başına 200 kilogramla Türkiye’de bir rekoru kırmış olacak.”

İhraç edilecek

Varank, “Bakanlık olarak bu tip projeleri desteklemeye devam edeceğiz. Türkiye’de yerli tohumculuk gerçekten gelişti ama yerli ve milli tohumculuğun hala kat etmesi gereken bir mesafe var. Ayçiçeği ile başladık bunu mısır ve farklı stratejik ürünler devam ettirecek. Bu ilk yerli ve milli hibrit tohumun Ankara, Rusya ve Sudan’da deneme üretimlerini yaptık. İnşallah buradan elde edilen tohumlar yurt dışına da ihraç edilecek. Türkiye’ye ciddi bir katma değer kazandırak” dedi.

Stratejik bir ürün

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi de ayçiçeğinin stratejik ve vazgeçilmez bir ürün olduğunu belirterek, “Çeşitli sebeplerle ekilmeyen yaklaşık 68 bin dekarlık alanda ekimi teşvik etmek amacıyla, yüzde 75’ini sübvanse ettiğimiz tohumu vererek ayçiçeği ekim alanlarının genişlemesini arzu ediyoruz” dedi.

İthalata % 10 gümrük vergisi

Ayçiçeğiyle ilgili Tarım Kredi Kooperatifleri, pancar kooperatifleri ve yağlı tohumla ilgili birliklerin alım yapmaya devam ettiğini anlatan Bakan Kirişçi, “Cuma günü çıkan tebliğ ile ithalata yüzde 10 gümrük vergisi koyduk. Bunun yetersiz kalması durumunda alacağımız başka tedbirler de var. Bunları da devreye koyacağız. Herhangi şekilde üreticimizin mağdur edilmesine izin vermeyeceğiz. Üretici kardeşlerim lütfen panik yapmayın, telaşlanmayın. Biz sizin yanınızdayız. Cumhurbaşkanı’mızın önderliğinde çiftçilerimize sahip çıkmaya ve desteklemeye devam edeceğiz” dedi.

Konuşmalarnı ardından iki bakan tarlaya girerek hasat edilecek ürünleri inceledi. Bakanlar, hasat ettikleri ürünleri bir kavanozun içine koyarak imzaladı.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*