Türk uzay yolcusunu Axiom Space eğitecek

Varank, Twitter hesabından paylaştığı mesajında, “Cumhuriyetimizin 100. yılında gerçekleştireceğimiz insanlı ilk uzay görevinde tarihi bir anlaşmaya imza attık. Seçim süreci devam eden Türk uzay yolcusunun eğitim ve uçuş hizmeti için Axiom Space ile iş birliği yapacağız. Milli Uzay Programı ile hayaller gurura dönüşüyor” ifadelerini kullandı.

Milli Uzay Programı projesi kapsamında 8 Eylül’de, astronot olmak için başvuran 36 bin kişiden 30 aday seçilmişti. 10’u kadın 30 astronot adayı, Ankara’da NASA tarafından lisans verilmiş hekimler tarafından tıbbi teste tabi tutuluyor. Kasım ayının başında uzaya gidecek iki adayın belirlenmesi bekleniyor.

UZAY UÇUŞUNU GERÇEKLEŞTİRDİ

Merkezi Teksas’ta bulunan Axiom Space şirketi bu yıl içinde Uluslararası Uzay İstasyonuna giden ilk ticari mürettebatlı özel uzay uçuşu olan Axiom Mission 1 adlı uzay uçuşunu gerçekleştirdi. 2024 yılında dünyanın ilk ticari uzay istasyonuna sahip olmayı ve işletmeyi hedefleyen şirket uzay araştırmaları, uzay içi üretim ve ticari astronotlar için insanlı uzay uçuşları planlıyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*