Bakan Kurum: 181 yapımız ağır hasarlı

Düzce’de 23 Kasım’da meydana gelen 5.9’luk depremin ardından temizlik ve enkaz kaldırma çalışmaları sürüyor. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Düzce’de yaşanan depreme ilişkin sosyal medya hesabından önemli açıklamalarda bulundu.

181 YAPIMIZ AĞIR HASARLI

Bakan Kurum şu ifadeleri kullandı: Düzce’de 300 ekibimizle hasar tespit çalışmalarımız sürüyor. 13.185 binada 39.822 bağımsız bölümü inceledik. 181 yapımız ağır hasarlı! Hepsini hızla yıkacağız. Yerlerine çok daha güvenli ve sağlıklı konutlarımızı inşa edip en kısa sürede vatandaşlarımıza teslim edeceğiz.”

Öte yandan depremin merkez üssü Gölyaka ilçesinde evlerine giremeyen vatandaşlar 3. geceyi de çadırlarda geçirdi. Erhan Elkit, “Depremde 2 kolonumuz koptuğu için başvuru yaptık. Ölüm tehlikesi olduğu için binaya girmiyoruz” dedi.

Ağır hasar gören ve yıkım kararı çıkarılan yapılar için iş makineleri dün öğle saatlerinde Gölyaka ilçesine yaklaşık 10 km mesafedeki Sarıdere köyüne getirildi. İşlemlerin tamamlanmasının ardından, ağır hasarlı yapıların yıkımına akşam saatlerinde başlandı. Sarıdere Köyü’ndeki 2 katlı evi hasar gören ve yıkım öncesinde evini boşaltan Mestan Keskin (72) “Bu evi yevmiyelerimle varlıkta değil, yoklukta yaptım. Şimdi zoruma gidiyor. Evin üst bölümlerinde büyük hasar var. Eşimle beraber caminin lojmanına yerleştik” dedi.

KÖY CAMİSİ İÇİN YIKIM

Depremde ön kısmı yerle bir olan Sarıdere köyünün camisinin de ağır hasarlı olduğu tespit edildi. Cami için acil yıkım kararı verilirken, köylüler cuma namazını yaklaşık 1,5 kilometre uzaklıktaki Kurtdüzü Mahallesi’ne giderek buradaki camide kıldı. Gölyaka’ya bağlı Gaziantep Caddesi’nde sarsıntıya dayanamayarak yıkılan bir eğlence merkezinin enkazının kaldırılması için de çalışma başlatıldı.

TEMİZLİK SÜRÜYOR

Maddi hasarı olan esnaf da dükkânlarında temizlik çalışması başlattı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*