AB’de 2027’den itibaren konutlar emisyon için para ödeyecek

Avrupa Birliği (AB) ülkeleri karbon piyasasında reform yapmak üzere çalışmalar  başlamıştı. AB müzakerecileri karbon emisyon piyasasını yeniden yapılandıracak bir dizi değişiklik ve kapsamını genişletmek üzerinde anlaşmaya vardı.

Emisyonları yüzde 62 azaltma hedefi konuldu

Dün AB ülkelerinden müzakereciler ve Avrupa Parlamentosu arasında imzalanan anlaşmayla AB karbon piyasası emisyonları 2030’a kadar 2005’teki seviyelere kıyasla yüzde 62 azaltmak üzere yeniden düzenlenecek

Çevreyi kirletmenin yarattığı maliyeti belirleyen bu sistem, AB’nin 2030’a kadar net emisyonları 1990’daki seviyelere kıyasla yüzde 55 azaltma hedefi için kritik önem taşıyor.

Karbon emisyonları daha hızlı azalacak

Yapılan reform emisyonların ve küresel ısınmaya neden olan sera gazlarının daha hızlı azalmasını sağlayacak. Anlaşmaya göre 2027’den itibaren konutlar da emisyon için para ödeyecek.

Ayrıca kara taşımacılığında kullanılan yakıtlar ile binalara 2027 yılından itibaren yeni karbondioksit (CO2) emisyon maliyetleri getirilecek.

AB karbon piyasasında kirlilik yaratan yaklaşık 10 bin elektrik santrali ve fabrikanın CO2 sertifikası alması zorunlu tutuluyor.

“Yeşil enerji yatırımları artacak”

Avrupa Parlamentosu’nun başmüzakerecisi Peter Liese, “2027 yılından itibaren herkes sıkışacak. Bu tarihe kadar herkesin emsiyonlarını azaltması gerekecek, yoksa üzerlerine büyük maliyet binecek” diyerek, yeşil enerji yatırımlarının artacağını düşündüğünü belirtti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*