Bir ayda 5 can aldı

EREN KOCA/HABER MERKEZİ- Düzce’de dün topladıkları mantarları yiyen Yusuf Yavuz (62) ve eşi Emine Yavuz hayatını kaybederken, gelinleri Tuğba Yavuz’un hastanedeki tedavisi devam ediyor. Son bir ay içerisinde ise Zonguldak’ın Alaplı ilçesinde Şerife Yaman, Ordu, Ünye’den Harun İkinci (59), İstanbul’da da Yusuf Yıldız (60) mantar zehirlenmesi nedeniyle yaşamını yitirdi, 7 kentte 52 kişi de mantardan zehirlendi.

Milliyet, “Doğadan toplanan mantarları toplarken ve tüketirken nelere dikkat etmeliyiz?” diye uzmanlara sordu.

100’ün üzerinde…

Türkiye Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Baki Remzi Suiçmez, vatandaşların bilmediği mantarları topladığına dikkat çekerek, “Bu sorun bilgi eksikliğinden, bilinçsizlikten kaynaklanıyor. Önüne geçmek için kamuoyunda farkındalık çalışmaları yapılması gerekiyor. Sağlık Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı ile kamu kuruluşları doğru bilgilendirme çağrıları yapması gerekiyor. Zehirlenmeler doğru bilgiyle önlenebilir” dedi.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Başkanı Prof. Dr. Aysun Pekşen de şu bilgileri verdi:

“Doğa mantarları sadece uzmanlar tarafından toplanmalı. Çünkü, doğa mantarlarındaki en büyük tehdit zehirli mantarlarla, yenilebilir mantarların karıştırılmasıdır. Yüzün üzerinde zehirli mantar var, bunların 10’u ciddi anlamda ölümcül. Doğadan toplanan mantarlarda bir tane bile zehirli tür araya karışmış olsa zehirlenme söz konusu olabiliyor. Çok iyi biliyor ve tanıyorsanız lütfen mantar toplayın. Bilgi sahibi değilseniz, kültür mantarları tercih edilmelidir.”

Belirtileri nelerdir?

Belirtiler mantardaki zehir türüne göre değişim gösterse de yedikten 2 ya da 6 saat sonra ortaya çıkabiliyor. İki saat sonra sersemlik, uykuya meyil, tansiyon düşüklüğü, bulanık görme, yüz ve boyunda kızarma, ağızda metal tadı, bulantı ve kusma başlıca belirtiler arasında. Altı saat sonra ise kusma, ishal, ateş, nabız artışı, karın ağrısı zehirlenmenin ilk belirtileri olarak ortaya çıkıyor.

‘Karaciğer yetmezliği olabilir’

Gastroenteroloji ve Hepatoloji Uzmanı Doç. Dr. Fuat Ekiz, mantardan zehirlenmenin ölümcül olabileceğine dikkat çekerken, şu bilgileri verdi: “Doğada yaklaşık 5000 mantar türü var, 100’ü zehirli. “Amantia phalloides (köy göçüren)’ dediğimiz bir grup, ölüm ile seyreden bir mantar zehirlenmesi oluşturuyor. Hastanın beslenip beslenmediğini tespit etmemiz lazım. Tükettikten 4 gün sonra hastalarda karaciğer veya böbrek yetmezliği başlayabiliyor. Kısa sürede hastaneye yatırıp, uygun serum tedavilerini verdikten sonra; 4. günden itibaren karaciğer nakli ünitesi olan yerlere yönlendirilmeliler.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*